Description
Product Details
The 832FX Black Flexible Epoxy Encapsulating and Potting Compound is an economical, electronic-grade, two-part system that is flowable. Its cured form is flexible offering excellent physical, chemical, and electrical protection, and providing some small amount of thermal conductivity. It protects against static discharges, thermal shocks, vibrations, and mechanical impacts.
Flexible and high durability
Mix ratio 1A:1B compatible with most dispensing equipment
Resistance to water and humidity
Protects electronics from moisture, corrosion, fungus, thermal shock, and static discharges
Flowable and free of solvent parts
Mix ratio 1A:1B compatible with most dispensing equipment
Resistance to water and humidity
Protects electronics from moisture, corrosion, fungus, thermal shock, and static discharges
Flowable and free of solvent parts
Specifications
| Product Material | Epoxy |
|---|---|
| Package Type | Bottle |
| Package Size | 450 mL |
| Special Properties | Chemical Resistance, Harsh Resistance, Salt Water Resistance |
| Cure Time | 48 h @ +25°C |
| Hardness | 88 Shore A |
| Thermal Conductivity | 0.26W/mK |
| Maximum Operating Temperature | +140°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +140 °C |
| Viscosity Measurement | 165 (Part B) cP, 800 (Part A) cP |
| Odour | Ammoniacal, Sulphurous |
| Physical Form | Liquid |
| Dielectric Strength | 15.7 kV/mm, 400 V/mil |
| Volume Resistivity | 5.8 x 10^12Ω cm |






greta_sonne –
Feels nice to use at home. I was skeptical, but now I’ll order regularly.
Francesco I. –
Feels sturdy. Met my expectations. Very functional.
zoe_paris –
A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. No unpleasant smell, which I really appreciate. Packaging was slightly damaged, but product is excellent. Very satisfied, better than expected.
sarah_sun –
Great product, worth every cent. A friend recommended it and I’m so glad I ordered. Been using it for 2 weeks and already see results! Excellent product, worth every cent.
beatrice88 –
Packaging was slightly damaged, but the product is excellent.
Gabriele –
Excellent product. Impeccable quality. Great value for money.
fabio_s –
Clear recommendation.
sarah_paris –
I was skeptical, but now I’ll order it regularly.
maja.bln –
The quality surprised me in a good way. Very effective; I noticed a change in just one week. It completely solved my problem! The quality pleasantly surprised me.
Enrico E. –
Exactly what I needed. Fast and courteous service.
Greta –
Not too big, not too small, just right.
helena_s –
The quality pleasantly surprised me. Packaging slightly damaged, but the product is excellent.