Description
Product Details
The 832HD 1:1 Epoxy Potting and Encapsulating Compound is a two-part, economical, flowable, electronic-grade epoxy that provides excellent physical, chemical, and electrical protection. It is very easy to use due its 1:1 mix ratio and because it is room temperature curable. In its cured state, it protects electronic assemblies against corrosion, static discharges, shocks, vibrations, and mechanical impacts.
Non-corrosive
Flowable and high durability
Very high tensile and compressive strength
Easy mix ratio 1A:1B by volume
Free of solvents
1static mixer included
Flowable and high durability
Very high tensile and compressive strength
Easy mix ratio 1A:1B by volume
Free of solvents
1static mixer included
Specifications
| Product Material | Epoxy |
|---|---|
| Package Type | Dual Cartridge |
| Package Size | 25 mL |
| Special Properties | Chemical Resistance, Harsh Resistance, Salt Water Resistance |
| Cure Time | 24 h @ +25°C |
| Hardness | 80 Shore D |
| Thermal Conductivity | 0.27W/mK |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Dielectric Strength | 15.8 kV/mm, 400 V/mil |
| Physical Form | Liquid |
| Volume Resistivity | 1.4 x 10^13Ω cm |
| Odour | Ammoniacal, Sulphurous |
| Viscosity Measurement | 2300 (Part B) cP, 5900 (Part A) cP |
| Operating Temperature Range | -40 → +150 °C |






François –
Easy to use and very practical. Exactly what I needed.
maelys88 –
A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase.
Henry W. –
Works without any issues. Very easy to set up.
klara_s –
Looks even nicer in person. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. Packaging slightly damaged, but the product is excellent. Packaging was slightly damaged, but product is excellent.
Matteo –
Better than I thought; I’m satisfied. Top product, top price. Product as expected. Great value for money.
leo_fr –
Very durable.
Laurent –
Robust and well-made. Punctual service. Very happy with the purchase, works great. Perfect and functional.
david_de –
Perfectly packaged. Just as it should be. Perfect in every detail.
theresa_x –
Not too big, not too small, perfect. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. Very effective, I noticed a change in just a week.
davide88 –
Perfect from start to finish. Quality is excellent. Simple to install. Perfectly as described.
Rachele F. –
Great product, worth every cent.
francois_fr –
Met my expectations. Just as it should be.
Arthur T. –
No complaints.