Description
Product Details
Henkel Polyurethane Sealant Paste Cartridge
The Henkel Terostat PU 92 black polyurethane sealant paste cartridge is a gun-grade, one-component adhesive/sealant based on polyurethane. The sealing works by reaction with moisture to an elastic product. Skin formation time and cure rate depend on humidity and temperature, along with the depth of the joint. However, the time can be reduced by increasing the temperature and moisture. Low temperature, as well as, low moisture can delay the process.
Features and Benefits
Good adhesion to many metals and plastics without primer
Can be painted wet on wet
Sag resistant
High curing speed
Excellent elasticity
Good ageing resistance
Can be grinded
Operating temperature range is -40°C to 70°C.
Can be painted wet on wet
Sag resistant
High curing speed
Excellent elasticity
Good ageing resistance
Can be grinded
Operating temperature range is -40°C to 70°C.
Applications
Bonding
Sealing
Vehicle and vehicle body manufacture
Vehicle body build-ups
Railway carriage and container manufacture
Ship and boat building
Metal, façade, and plant manufacture
Air conditioning and air ventilation
Sealing
Vehicle and vehicle body manufacture
Vehicle body build-ups
Railway carriage and container manufacture
Ship and boat building
Metal, façade, and plant manufacture
Air conditioning and air ventilation
Certifications
ANSI/ESD S20.20:2014
BS EN 61340-5-1:2007
BS EN 61340-5-1:2007
Specifications
| Model | Terostat PU 92 |
|---|---|
| Package Size | 310 ml |
| Product Form | Paste |
| Application | Bonding, Sealing |
| Colour | Black |
| Package Type | Cartridge |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +70 °C |






Camille –
I noticed the difference right away!
Stefano E. –
Recommended. Satisfied with the quality.
Daniele O. –
Well packaged and secure. Great service and product.
Selina P. –
Easy to use, without making a mess. Looks even nicer in real life. This solved my problem completely! No unpleasant smell, which I really appreciate.
Elena N. –
Feels nice to use at home. Very fast delivery, thank you.
florence88 –
No unpleasant smell, which I really appreciate. Better than anything I’ve tried before. Easy to use, no mess at all. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase.
Maëlys –
I noticed the difference right away!
Charlotte –
Perfect for my needs; I’m very satisfied. Great product, worth every cent. Better than anything else I’ve tried before.
Savannah F. –
Very effective; noticed a change after just one week. Solved my problem completely!