Description
Product Details
RS PRO Thread lock
The RS PRO 50ml green thread lock is a high strength adhesive, designed for the permanent locking and sealing of threaded fasteners, which require normal disassembly with standard hand tools and is ideal for general-purpose maintenance. It is particularly suitable for heavy-duty applications. This product cures when confined in the absence of air between close-fitting metal surfaces. A few drops will quickly and securely fix nuts, bolts and screws in position and prevent them from working loose due to vibration or shock. This adhesive forms a more secure fixture than an ordinary lock nut or washer and creates a total seal around the thread to prevent leakage or corrosion.
Caution:
Do not use pure oxygen systems or systems that contain strong oxidising materials.
Caution:
Do not use pure oxygen systems or systems that contain strong oxidising materials.
Features and Benefits
Creates a seal around the thread to prevent leakage or corrosion
Apply a few drops to fix screws, nuts and bolts in position
Easy to apply
Offers controlled torque for removal of fasteners
Specific gravity of 1.04
Operating temperature ranges between -53⁰C and 150⁰C
Cure time is 12hr at 20⁰C
Apply a few drops to fix screws, nuts and bolts in position
Easy to apply
Offers controlled torque for removal of fasteners
Specific gravity of 1.04
Operating temperature ranges between -53⁰C and 150⁰C
Cure time is 12hr at 20⁰C
Applications
Motor housing
Pump housing
Fasteners where vibration loosening prevention is required
Pump housing
Fasteners where vibration loosening prevention is required
Certifications
ANSI/ESD S20.20:2014
BS EN 61340-5-1:2007
BS EN 61340-5-1:2007
Specifications
| Trade Name | T70 |
|---|---|
| Application | Threadlocking |
| Threadlocking Strength | High |
| Cure Time | 12 h |
| Anaerobic | Yes |
| Colour | Green |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Bottle |
| Package Size | 50 ml |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Minimum Operating Temperature | -53°C |
| Operating Temperature Range | -53 → +150 °C |
| Special Features | Anaerobic |
| Specific Gravity | 1.04 |
| Chemical Composition | 1-Acetyl-2-Phenylhydrazine, Acrylic Acid, Cumene Hydroperoxide, Hydroxyalkyl Methacrylate, N, N-Dimethyl-P-Toluidine, Polyglycol Dimethacrylate |






Francesca –
Looks even nicer in real life.
Rémi Y. –
Practical and functional. Super value for the money.
amelie.s –
Pleasant to use at home. Better than anything I’ve tried so far. No unpleasant smell; I really like that. Very effective; I noticed a change in just one week.
anna_fr –
Perfect for my needs; I’m very satisfied. I was skeptical, but now I order regularly. Surprisingly good quality for the price.
alessia_roma –
Easy to use, without making a mess. Very effective; I noticed a change in just one week. Super fast delivery, thank you. Not too big, not too small, just perfect.
samuel_xo –
Easy to use and very practical. Simple and convenient. Great service and product. Simply excellent.
claudio_it –
Quality is excellent. Works great.
Florian –
Very satisfied with the purchase. Better quality than I expected. Simple and convenient. Met my expectations.
julien88 –
Exactly as described.