Description
Product Details
Loctite Thread lock
The Loctite 50ml purple thread lock is designed for locking and sealing of threaded fasteners, which requires easy disassembly with standard hand tools. This product cures when confined in the absence of air between close-fitting metal surfaces and prevents loosening and leakage from shock and vibration. It has a cure time of 24hours. Particularly suitable for applications such as adjustment of setscrews, small diameter or long engagement length fasteners, where easy disassembly is required without damaging the screw.
Features and Benefits
Low strength
For small threads thread locker up to M12
Cures of air between close-fitting metal surfaces
Cure time of 24 hours
Viscosity of 100 → 150mPa/s
Operating temperature ranges between -55⁰C and 180⁰C
Chemical composition of dimethacrylate ester
For small threads thread locker up to M12
Cures of air between close-fitting metal surfaces
Cure time of 24 hours
Viscosity of 100 → 150mPa/s
Operating temperature ranges between -55⁰C and 180⁰C
Chemical composition of dimethacrylate ester
Certifications
ANSI/ESD S20.20:2014
BS EN 61340-5-1:2007
BS EN 61340-5-1:2007
Specifications
| Trade Name | Loctite 221 |
|---|---|
| Application | Threadlocking |
| Material Compatibility | Metal |
| Threadlocking Strength | Low |
| Cure Time | 24 h |
| Anaerobic | Yes |
| Colour | Purple |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Bottle |
| Package Size | 50 ml |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Special Features | Anaerobic |
| Odour | Characteristic |
| Viscosity Description | Low Viscosity |
| Chemical Composition | Dimethacrylate Ester |
| Viscosity Measurement | 100 → 150mPa/s |
| Operating Temperature Range | -55 → +150 °C |






amelia99 –
Perfect for my needs; I’m very satisfied. Looks even nicer in person. Better than anything I’ve tried so far. Very satisfied, better than I expected.
guillaume_75 –
Really good value for money. Better quality than I expected. 100% recommended. Excellent service.
Alice J. –
Super fast delivery, thank you. I was skeptical, but now I order regularly. Surprisingly good quality for the price. I was skeptical, but now I’ll order regularly.
Jackson –
Impeccable service.
noemi88 –
No unpleasant smell; I really like that. Looks even nicer in real life.
sebastian88 –
Excellent product. No reason to complain. Everything excellent. Great value for money.
Sophie O. –
Very fast delivery, thank you. Surprisingly good quality for the price. A friend recommended it and I’m so glad I ordered. Surprisingly good quality for the price.
Laurent M. –
Exactly what I needed. Everything went smoothly. Reliable and stable.