Description
Product Details
Loctite Thread lock
The Loctite 50ml green thread lock is designed for the permanent locking and sealing of threaded fasteners. This product cures when confined in the absence of air between close-fitting metal surfaces and prevents loosening and leakage from shock and vibration. The Loctite 276 is particularly suited for fast cure, thereby reducing the need for activators and/or for use on less active substrates such as coated or plated surfaces. Fluoresces to allow monitoring.
Features and Benefits
High strength anaerobe solution for long-term sealing of thread connections
Resistant to chemicals, depending on the medium
Release torque 60Nm
Dismantling only possible after heating to 250°C
Prevents independent loosening and seal breaks caused by impact or vibrations
Developed for connections that need to dry quickly
Well suited to more passive surfaces such as stainless steel and plated materials
Cure time is 24 hours
Low viscosity of 380 to 620mPa/s
Operating temperature ranges between -55°C and 150°C
Resistant to chemicals, depending on the medium
Release torque 60Nm
Dismantling only possible after heating to 250°C
Prevents independent loosening and seal breaks caused by impact or vibrations
Developed for connections that need to dry quickly
Well suited to more passive surfaces such as stainless steel and plated materials
Cure time is 24 hours
Low viscosity of 380 to 620mPa/s
Operating temperature ranges between -55°C and 150°C
Specifications
| Trade Name | Loctite 276 |
|---|---|
| Application | Threadlocking |
| Material Compatibility | Metal |
| Threadlocking Strength | High |
| Cure Time | 24 h |
| Anaerobic | Yes |
| Colour | Green |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Bottle |
| Package Size | 50 ml |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Special Features | Anaerobic |
| Odour | Characteristic |
| Viscosity Description | Low Viscosity |
| Chemical Composition | Dimethacrylate Ester |
| Specific Gravity | 1.05 |
| Viscosity Measurement | 380 → 620mPa/s |
| Setting Time | 3min |
| Operating Temperature Range | -55 → +150 °C |






lina88 –
Feels nice to use at home. This solved my problem completely! Packaging was slightly damaged, but product is excellent.
Anthony B. –
Very practical and easy to use. Excellent quality. Works perfectly.
james_88 –
Everything as described. Feels sturdy. Product arrived well packaged. Works flawlessly.
Ryan Y. –
Works without any issues. Good build quality and reliable. Super value for the money. Clear recommendation.
angelo88 –
Everything OK, recommended. Fast shipping and good quality.
Franziska N. –
Looks even nicer in real life. The quality pleasantly surprised me.
Lily –
Not too big, not too small, just perfect. Very satisfied, it’s even better than I expected. Surprisingly good quality for the price. Super fast delivery, thank you.
Arianna –
Very satisfied, better than I expected.
Ryan F. –
Product as described. Super practical. Very good build quality.
Maëlys –
Easy to use, without making a mess. Been using it for 2 weeks and already see results!
patrizia88 –
Surprisingly good quality for the price.