Description
Product Details
RS Pro R38 High Strength Retainer
Our RS Pro R38 is a high strength retainer that has been designed to fill gaps up to 0.25 mm diameter.
Features and Benefits
Maximum strength at room temperature
Typical applications
For locking bushes and sleeves on shafts and into housings
Threadlocking and Retainers
Specifications
| Trade Name | R38 |
|---|---|
| Application | Retaining |
| Anaerobic | Yes |
| Colour | Green |
| Chemical Ingredients | 2, 1-Acetyl-2-Phenylhydrazine, 2-Bis(Acryloyloxymethyl)Butyl Acrylate, 2-Hydroxypropyl Methacrylate, Acrylic Acid, Acrylic Resin, Cumene, Cumene Hydroperoxide, N, N-Dimethyl-P-Toluidine, Polyglycol Dimethacrylate |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Bottle |
| Package Size | 50 ml |
| Cure Time | 24 h |
| Strength | High |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Chemical Composition | 2, 1-Acetyl-2-Phenylhydrazine, 2-Bis(Acryloyloxymethyl)Butyl Acrylate, 2-Hydroxypropyl Methacrylate, Acrylic Acid, Acrylic Resin, Cumene, Cumene Hydroperoxide, N, N-Dimethyl-P-Toluidine, Polyglycol Dimethacrylate |
| Operating Temperature Range | -55 → +150 °C |
| Odour | Sweet |
| Specific Gravity | 1.08 |
| Special Features | High Strength |






zoe_love –
Not too big, not too small, just right. I was skeptical, but now I’ll order regularly.
Valeria A. –
I noticed a difference after a short time! No unpleasant smell, which I really appreciate. Looks even nicer in real life.
Ruby N. –
The quality surprised me in a good way.
zoe_love –
Better than anything I’ve tried so far.
Hannes N. –
Practical and useful. Works flawlessly. Product arrived well packaged. Works great.
mason23 –
Works great.
ludovica89 –
Looks even nicer in real life. Very effective; noticed a change after just one week. I was skeptical, but now I order regularly. Easy to use, without making a mess.