Description
Product Details
RS Pro R41 Medium Strength Bearing Retainer
Our RS Pro R41 is a medium strength bearing retainer that has been designed for fitting your cylindrical metal assemblies. The retainer cures when it is confined between the parts.
Features and Benefits
Helps reduce costs
Fills all the surface imperfections
Joint strength can be increased
Helps to eliminate bearing spin out
Fills all the surface imperfections
Joint strength can be increased
Helps to eliminate bearing spin out
Typical applications
For securing all sizes and types of bearings, shafts and cylindrical parts that require disassembly later.
Threadlocking and Retainers
Specifications
| Trade Name | R41 |
|---|---|
| Application | Retaining |
| Anaerobic | Yes |
| Colour | Green |
| Chemical Ingredients | Bis(Isopropyl)Naphthalene, Cumene Hydroperoxide, Hydroxyalkyl Methacrylate, Polyglycol Dimethacrylate |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Bottle |
| Package Size | 50 ml |
| Cure Time | 15 → 30 min |
| Strength | Medium |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Chemical Composition | Bis(Isopropyl)Naphthalene, Cumene Hydroperoxide, Hydroxyalkyl Methacrylate, Polyglycol Dimethacrylate |
| Operating Temperature Range | -55 → +150 °C |
| Specific Gravity | 1.08 |
| Odour | Sweet |
| Special Features | Bearing Fit Retainer |






caleb88 –
Perfect and functional. Everything went smoothly.
Carter –
Top seller. Better quality than I expected. Arrived on time and in excellent condition.
camille88 –
I noticed a difference after a short time! Super fast delivery, thank you.
Andreas M. –
Impeccable quality. Perfectly packaged. Fast shipping and good quality. Really good value for money.
Jakob O. –
Quality is excellent.
victoria_rose –
Excellent product, worth every cent.