Description
Product Details
RS PRO Cyanoacrylate Superglue, 20 g
Looking for a strong and flexible adhesive that will stand up to high levels of stress? This black, rubber-toughened superglue from RS PRO is formulated to withstand impact and vibration.
The composition of the glue means it will remain flexible when bonding metals, fibreglass or rubber, as it has excellent peel and impact strength. It’s also very versatile, as it can be used at temperatures as low as -50˚C and as high as +105˚C.
The glue contains less than 3 grams per litre (g/L) of volatile organic compounds, meaning it releases little in the way of harmful vapours. Because of its durability and strength, this adhesive is commonly used in applications where it will be subjected to thermal shock or high humidity. It’s also used to provide strain relief for printed circuit boards (PCBs).
The composition of the glue means it will remain flexible when bonding metals, fibreglass or rubber, as it has excellent peel and impact strength. It’s also very versatile, as it can be used at temperatures as low as -50˚C and as high as +105˚C.
The glue contains less than 3 grams per litre (g/L) of volatile organic compounds, meaning it releases little in the way of harmful vapours. Because of its durability and strength, this adhesive is commonly used in applications where it will be subjected to thermal shock or high humidity. It’s also used to provide strain relief for printed circuit boards (PCBs).
Features and Benefits
• Cyanoacrylate glue
• Ethyl base chemical
• Black colour
• No or low odour
• Maximum operating temperature of +105°C
• Minimum operating temperature of -50°C
• Package size of 20 g
• Comes in a bottle
• Liquid product form
• High strength
• Suitable for glass
• Suitable for metal
• Suitable for plastic
• Suitable for rubber
• Suitable for wood
• Tensile strength of 21 Newton millimetres (N/mm)
• Low viscosity
• Ethyl base chemical
• Black colour
• No or low odour
• Maximum operating temperature of +105°C
• Minimum operating temperature of -50°C
• Package size of 20 g
• Comes in a bottle
• Liquid product form
• High strength
• Suitable for glass
• Suitable for metal
• Suitable for plastic
• Suitable for rubber
• Suitable for wood
• Tensile strength of 21 Newton millimetres (N/mm)
• Low viscosity
Specifications
| Glue Type | Cyanoacrylate |
|---|---|
| Package Size | 20 g |
| Product Form | Liquid |
| Colour | Black |
| Package Type | Bottle |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Suitable for Plastic | Yes |
| Suitable for Metal | Yes |
| Suitable for Wood | Yes |
| Suitable for Rubber | Yes |
| Viscosity | Low |
| Base Chemical | Ethyl |
| Low/No Odour | No |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Suitable for Glass | Yes |
| Cure Time | < 5 |






anna_italia –
Perfect for my needs; I couldn’t be happier. A friend recommended it and I’m so glad I ordered. Easy to use, no mess at all.
Patrizia –
Very satisfied, better than expected. Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. This solved my problem completely!
thomas_88 –
Easy to use and very practical. Great purchase.
Daniela –
Easy to use, without making a mess. Easy to use, no mess at all. I noticed the difference right away! Great product, worth every cent.
Markus R. –
Everything perfect and fast. Arrived as promised.
Andrew –
Received quickly. Works flawlessly. Product arrived well packaged. Robust and well-made.
helene_s –
The quality surprised me in a good way. Pleasant to use at home. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase.
Tyler –
Everything as described.
jules_fr –
Fast and courteous service.
laurent_fr –
Solid build quality.
Claudia –
Surprisingly good quality for the price. Easy to use, without making a mess.
james_88 –
Product arrived well packaged. Works great. Feels durable and well built.
savannah89 –
Surprisingly good quality for the price. Super fast delivery, thank you. Very effective; I noticed a change in just one week.
Emil –
Excellent material. Excellent quality.
Paula X. –
Perfect for my needs; I couldn’t be happier. No unpleasant smell; I really like that. Looks even nicer in real life.