Description
Product Details
Loctite 4090 Adhesive
Loctite 4090 combines the bond strength and speed needed for your design and assembly challenges. The 4090 adhesive is UV resistant meaning that you can use for your outdoor applications. Unlike other epoxy adhesive that require a minimum fixture time of around 10 min the Loctite 4090 needs just 5 min, meaning that it is an excellent choice when you need a handing strength in the least amount of time.
Features and benefits
Resistant to vibration, shock loads and impact
Combines instant adhesive properties with epoxy properties
Gap fills up to 5 mm
High viscosity
Solvent free
Good humidity ageing
Cure at room temperature
Combines instant adhesive properties with epoxy properties
Gap fills up to 5 mm
High viscosity
Solvent free
Good humidity ageing
Cure at room temperature
Typical applications
For bonding metal, plastic, wood or rubber
Loctite HY 4090 combines the bond strength and speed needed for your design and assembly challenges. The 4090 adhesive is UV resistant meaning that you can use for your outdoor applications. Unlike other epoxy adhesive that require a minimum fixture time of around 10 min the Loctite HY 4090 needs just 5 min, meaning that it is an excellent choice when you need a handing strength in the least amount of time.
RS 918-4804 contains the glue-cartridge as well as 5 pcs fitting mixing nozzles.
RS 256-4940 are fitting replacement nozzles, 10 pcs.
RS 492-0419 is the fitting Dispensing gun.
RS 256-4940 are fitting replacement nozzles, 10 pcs.
RS 492-0419 is the fitting Dispensing gun.
Specifications
| Glue Type | 2K Cyanoacrylate |
|---|---|
| Package Size | 50 ml |
| Trade Name | Loctite HY 4090 |
| Product Form | Gel |
| Colour | White, Yellow |
| Package Type | Dual Cartridge |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Viscosity | High |
| Cure Time | < 5 |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |






Theresa N. –
No unpleasant smell; I really like that. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results!
james_88 –
Fast shipping, perfect product. Works just as advertised.
dylan_x –
Price matches the quality. Fast shipping and good quality. Everything OK, recommended. Everything perfect, thank you.
aaron_99 –
Great service, thank you. Exactly as described. Very durable.
layla_moon –
I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! Easy to use, no mess at all. Perfect for my needs, couldn’t be happier. Great product, worth every cent.
Caroline –
Very fast delivery, thank you. Super fast delivery, thank you. Very satisfied, better than expected. Been using it for 2 weeks and already see results!