Description
Product Details
The Bostik Two component instant semi-structural adhesive. Its patented technology provides gap filling properties with excellent adhesion to a very broad range of materials and surfaces (including aluminum). Curing time and working time are among 5 and 10 minutes. Born2Bond MP515 has an excellent water heat resistance. The transparent gel consistency enables application in any orientation whilst the static mixing nozzle ensures uniform and precise application for exceptional user convenience.
High Strength performance
Humidity and temperature resistance
Multi-material adhesion
Humidity and temperature resistance
Multi-material adhesion
Specifications
| Glue Type | 2K Cyanoacrylate |
|---|---|
| Package Size | 50 g |
| Trade Name | Born2Bond MP515 |
| Product Form | Gel |
| Colour | Transparent |
| Package Type | Syringe |
| Suitable for Plastic | Yes |
| Suitable for Metal | Yes |
| Suitable for Wood | Yes |
| Maximum Operating Temperature | 120°C |
| Suitable for Rubber | Yes |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Base Chemical | Ethylcyanoarylate |
| Cure Time | < 5 |
| Suitable for Glass | No |






Luis –
Met my expectations. Everything perfect, thank you. No reason to complain.
david_de –
Everything’s great.
Simone –
Very robust product. Product arrived well packaged. Very happy with the purchase, works great.
Lorenzo T. –
Reliable and stable. Arrived on time. Just as it should be. Feels durable and well built.
Edoardo –
Very fast shipping. Excellent material. Everything perfect and fast.