Description
Product Details
The Bostik Light Lock MV is a lowodor, low-blooming, dual curing (contact and lightcuring), cyanoacrylate adhesives. They are designed for bonding applications that require fast fixturing, coating or surface cure. The UV- and visible-light cure sensitivity allows rapid bonding through transparent parts and quick curing of light-exposed bulk or surface-coated areas, while the instant bonding capability ensures cure between opaque substrates (contact cure).
Long open time without activation
Dry to touch, tack free surface cure
Cure-on-demand of excess material released from bondlines
Dry to touch, tack free surface cure
Cure-on-demand of excess material released from bondlines
Specifications
| Glue Type | Methoxyethyl Cyanoacrylate |
|---|---|
| Package Size | 20 g |
| Trade Name | Born2Bond Light Lock HV |
| Product Form | Liquid |
| Colour | Transparent |
| Package Type | Bottle |
| Suitable for Rubber | Yes |
| Suitable for Metal | Yes |
| Maximum Operating Temperature | 80°C |
| Suitable for Wood | Yes |
| Suitable for Plastic | Yes |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Base Chemical | Light-Curing Methoxyethyl Cyanoacrylate |
| Cure Time | < 5 |
| Suitable for Glass | No |






gabriel_s –
Excellent service.
Lina –
I was skeptical, but now I’ll order regularly. A friend recommended it and I’m so glad I ordered.
emma_paris –
Better than anything I’ve tried so far.
roberto88 –
Everything works perfectly so far. Very happy with the purchase, works great. Great value for money.
Sébastien W. –
Arrived on time and in excellent condition.
maja.bln –
A friend recommended it and I’m so glad I ordered. Easy to use, without making a mess. I noticed a difference after a short time! Easy to use, no mess at all.
Paula –
Better than anything I’ve tried so far. Great product, worth every cent.
Francesco –
Good build quality and reliable. Product arrived well packaged. Very practical.