Description
Product Details
Power Adhesives Glue Stick
The Power adhesives brown glue stick is a general-purpose stick suitable for use in hot melt guns. Each stick has a length of 300mm and a diameter of 12mm. It is economical, fast setting and packaging adhesive with synthetic polymer-based hot melt.
Features and Benefits
Short open time
Economical
Fast setting
Low viscosity
of 4000cps
Free-flowing and non-string formulation
Provides a tough gap-filling the bond
Can be used on porous substrates such as foam and fabric
High grab characteristic for a good instant bond on springy carton flaps
Economical
Fast setting
Low viscosity
of 4000cps
Free-flowing and non-string formulation
Provides a tough gap-filling the bond
Can be used on porous substrates such as foam and fabric
High grab characteristic for a good instant bond on springy carton flaps
Applications
Synthetic fabrics
Plastics
Metal ceramics
Light gauge metals
Wood
Packaging and paper applications
Plastics
Metal ceramics
Light gauge metals
Wood
Packaging and paper applications
Certifications
ANSI/ESD S20.20:2014
BS EN 61340-5-1:2007
BS EN 61340-5-1:2007
Specifications
| Glue Type | Glue Sticks |
|---|---|
| Product Form | Stick |
| Length | 300mm |
| Colour | Brown |
| Diameter | 12mm |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Viscosity | Medium |
| Cure Time | < 5 |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |






Julien –
Works perfectly. Very satisfactory. Very good build quality. Well packaged and secure.
Jonathan Q. –
Excellent quality and price. Everything’s great. Easy to assemble.
Clara T. –
Better than anything else I’ve tried before. Better than anything I’ve tried before. Pleasant to use at home.
giorgia_bella –
Not too big, not too small, perfect.
hannes_s –
Great service and product. Everything excellent.
pietro88 –
Well packaged and secure. Perfectly packaged. Excellent service. Well made and durable.
fabio_s –
Durable product. Excellent quality and price. Satisfied with the quality.