Description
Product Details
Bostik Born2BondTM FLEX two component cyanoacrylate adhesive
Born2BondTM Flex is a flexible, elastic and low-odor, instant adhesive with exceptional adhesion to a very broad range of materials and surfaces. It has a curing time of only six minutes and becomes a polymer with more than 200% of elongation within 10 minutes. Its working times (in-mixer) can be up to six minutes. It can be used for high-volumetric gap filling, and achieves instant adhesion to most plastics, wood and metals and to porous and irregular surfaces.
Applications
The common applications of this product are bonding leather, making elastic and waterproof joints, flexible bonding, bonding floor coverings and particle boards, damping vibrations, reinforcing parts, bonding glass and rubber.
Features & Benefits
Fixture time in 60 seconds
Hardens in 5-10 minutes
Elongation > 200 %
Absorbs impacts and vibrations
High peel strength
Bonds a large range of materials including glass
Translucent, low blooming
Gel consistency for precise application
Non sagging for vertical applications
Hardens in 5-10 minutes
Elongation > 200 %
Absorbs impacts and vibrations
High peel strength
Bonds a large range of materials including glass
Translucent, low blooming
Gel consistency for precise application
Non sagging for vertical applications
Specifications
| Glue Type | 2K Cyanoacrylate |
|---|---|
| Package Size | 10 g |
| Trade Name | Born2Bond Flex |
| Product Form | Gel |
| Colour | Transparent |
| Package Type | Syringe |
| Suitable for Plastic | Yes |
| Suitable for Wood | Yes |
| Suitable for Metal | Yes |
| Maximum Operating Temperature | 60°C |
| Suitable for Rubber | Yes |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Suitable for Glass | Yes |
| Base Chemical | Methoxyethyl Cyanoacrylate |
| Low/No Odour | Yes |
| Cure Time | < 5 |






Elias –
Everything was smooth and fast. Practical and useful. Everything’s great.
Sébastien G. –
Fast delivery and exactly as described.
karl_88 –
Great customer support. Super practical. Works flawlessly.
owen_88 –
Quality is excellent. Highly recommended. Better quality than I expected. Everything OK.
Tobias –
Very practical. Solid product, would buy again. Product as described.
isabella_it –
Not too big, not too small, just perfect.
Daniele Z. –
Everything OK.
Cédric –
Exactly what I needed. Excellent material. Arrived on time and in excellent condition.
vincenzo_s –
No issues at all so far. Exactly as in the pictures. Satisfied with the quality. Arrived right away, excellent service.
chris_77 –
Would buy again.
Baptiste H. –
Exactly what I was looking for. Everything’s great. Everything OK. Works great.
hannes_s –
No complaints so far.
giovanni88 –
Really good value for money. Solid build quality.
Camilla –
Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. Pleasant to use at home. The quality pleasantly surprised me.
Clara –
Not too big, not too small, just perfect. Really noticed a difference after using it! Surprisingly good quality for the price.