Description
Product Details
Bostik Born2BondTM STRUCTURAL two component cyanoacrylate adhesive
Born2BondTM Structural is a high-strength hybrid adhesive that provides a fast fixture time at room temperature while maintaining good processability and bond gaps up to 5mm. This product offers excellent bonding characteristics to a large variety of closed substrates, including aluminum, plastics and elastomers, but also porous substrates, such as woods, chipboard, leather, etc. Born2Bond Structural is formulated for applications that require mechanical and in-use environment resistance. Blend of Ethyl Cyanoacrylate, Methoxyethyl Cyanoacrylate and polyfunctional acrylate.
Applications
Typical applications for this product are structural bonding, magnet bonding, gap filling, glass bonding, elastomer bonding, plastic bonding, metal bonding.
Features & Benefits
Fixture time in 30 seconds
High adhesion strength: > 6 MPa after 5 min
Open time 25 minutes
Fills gaps up to 5 mm
Excellent adhesion to many different substrates
Translucent when cured
Temperature and humidity resistance
Gel consistency for precise application
High adhesion strength: > 6 MPa after 5 min
Open time 25 minutes
Fills gaps up to 5 mm
Excellent adhesion to many different substrates
Translucent when cured
Temperature and humidity resistance
Gel consistency for precise application
Specifications
| Glue Type | 2K Cyanoacrylate |
|---|---|
| Package Size | 50 g |
| Trade Name | Born2Bond Structural |
| Product Form | Gel |
| Colour | Transparent |
| Package Type | Syringe |
| Maximum Operating Temperature | 120°C |
| Suitable for Rubber | Yes |
| Suitable for Plastic | Yes |
| Suitable for Metal | Yes |
| Suitable for Wood | Yes |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Low/No Odour | Yes |
| Base Chemical | Hybrid Cyanoacrylate & Acrylate |
| Cure Time | < 5 |
| Suitable for Glass | No |






lucia88 –
Better than anything I’ve tried so far.
simone88 –
As expected, top-notch.
greta_sonne –
Looks even nicer in person. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. Super fast delivery, thank you. Packaging was slightly damaged, but product is excellent.
max_de –
Recommended.
william_s –
Great purchase. Perfect in every detail. Product as described.
Joseph –
Very durable. Perfect and functional.
Helena P. –
Very fast delivery, thank you. Not too big, not too small, perfect. Surprisingly good quality for the price.
diego_s –
Super practical. Great purchase, thank you. Great item. Received quickly.
zoe_paris –
Not too big, not too small, just perfect. Super fast delivery, thank you. Pleasant to use at home.
ambre88 –
Very fast delivery, thank you. It completely solved my problem! Not too big, not too small, just right.
nathan99 –
Very durable. Well made and durable. Price matches the quality.